Tři pilíře osobní spokojenosti

Lidé často chtějí být šťastní. Ale zkusili jste se jich už někdy zeptat, jak přesně by to jejich štěstí mělo vypadat? Jak zněla jejich odpověď? A co si pod štěstím představujete Vy?

Obecně lze „štěstí“ rozdělit do dvou kategorií a to dle délky jeho trvání.

Na klasické štěstí, které věřím, že většina z nás zná a které je způsobeno hormony dopaminem a endorfinem. Tento pocit štěstí je bohužel ale krátkodobý a velmi rychle pomíjí. Můžeme si pod ním představit např. radost z dárku, ze sportovního výkonu, z dobrého jídla, zakoupení nové věci, ale třeba i z-emailu. To všechno je moc fajn a pro zpestření života velmi důležité, ale právě díky pomíjivosti tohoto pocitu se na podnětech může snadno vytvořit závislost a snadno pak chceme stále více a více nakupovat, jíst čokoládu, ale vlastně se stále jen motáme v kruhu a honíme za krátkodobým uspokojením. Předpokládám, že sami musíte uznat, že toto není cesta, kterou byste se chtěli vydat.

„Štěstí nezávisí na tom, kolik toho máme, nýbrž na tom, kolik radosti nám to přinese.“

Charles Spurgeon

Druhým typem je pak spokojenost. K té přispívají hormony serotonin a oxytocin. Na rozdíl od štěstí je spokojenost dlouhodobý stav. Lidé, kteří jsou spokojení, mají obecně pozitivnější přístup k životu, lépe zvládají těžké situace, máloco je rozhodí a umí si život více užívat. Umí projevovat lásku, cítí se být užiteční a jsou si vědomi svého poslání.

Existuje několik technik, které Vám pomohou tuto dlouhodobou spokojenost budovat a kterým se budu věnovat v dalších článcích. V tomto článku se ale zaměřím na podstatu této spokojenosti. Ta je postavena na třech pilířích a lze ji vnímat jako takovou „trojnožku“. Záměrně používám toto přirovnání, aby bylo zřejmé, že není-li jeden z pilířů funkční, je nabourána stabilita celkové spokojenosti.

VZTAHY

Nikdo nežije ve vakuu a každý den vstupujeme do interakce s druhými lidmi. Pro naši pohodu je dobré, když tuto každodenní interakci zvládáme bez problémů a k tomu máme i harmonické vztahy s našimi nejbližšími.

Nicméně nejdůležitějším vztahem ve Vašem životě je vztah, který máte sami k sobě. Od jeho kvality se odvíjí vztahy s ostatními – širší rodinou, partnerem, dětmi, přáteli, kolegy… Kolik bezpodmínečné lásky a respektu jste schopni dát sami sobě, tolik jste schopni dát i Vašim blízkým a tolik jste zároveň schopni ji přijmout. Ne nadarmo se říká, že druzí si k Vám dovolí jen to, co Vy jim sami umožníte. A pokud pokulhává základní vztah Vašeho života (sebeláska), pak nemohou fungovat ani vztahy další.

PRÁCE

To jak trávíte svých 8 hodin denně (přes 2 000 hodin ročně) samozřejmě velmi ovlivňuje Vaši dlouhodobou pohodu a spokojenost. Pokud v tom, co děláte, nevidíte smysl, nejste motivováni, nejste dostatečně oceněni a nerozumíte si se svými kolegy, pak se tato nespokojenost logicky promítá i do ostatních oblastí Vašeho života. Zároveň platí, že čím déle řešení této oblasti budete odkládat, tím hůře se Vám pak bude jakákoliv změna realizovat a tím více budete frustrovaní. Pro spokojenost v této oblasti je především potřeba přestat „dělat práci“, ale nalézt své poslání a jemu se věnovat!

VOLNÝ ČAS

Na trávení „času v práci“ pak navazuje trávení času mimo ni. Vaši celkovou spokojenost velmi ovlivňuje to, jak ho trávíte. Zda jste aktivní, zda máte dostatek sebedůvěry a odvahy dělat to, co Vás baví a jestli vůbec víte, co Vás vlastně baví? Jak trávíte svou dovolenou, jestli slavíte své narozeniny…

Abyste byli spokojení, musí být všechny tři uvedené oblasti saturované. Jakmile se Vám podaří mít zmíněnou „trojnožku“ stabilní, můžete se na ni k Vaší plné spokojenosti pohodlně usadit! Pokud tomu tak ale není a Vy si nejste jistí, kde se Vaše židle viklá, doporučuji si projít následující krátký TEST, který Vám pomůže odhalit, kde je Vaše slabé místo a na jakou oblast se zaměřit.