Oběť a její role v našem životě

Věřím, že většina z Vás o téhle roli již někdy slyšela… Role oběti je bohužel v naší kultuře velmi zažitá a my Češi jsme do ní byli v historii často stavěni (což jinými slovy znamená, že jsme ji přijímali). Toto nastavení mysli je předáváno z generace na generaci a je velmi obtížné z něj vystoupit. Nicméně ze své zkušenosti vím, že je to možné!

Obecně by se dalo říci, že člověk v roli oběti ve svém životě převážně přijímá okolnosti, které se mu dějí. On je ten nebohý, proti kterému se všichni spikli. Sám nemá až takový vliv na to, co se mu děje a nechává se vláčet událostmi každého dne a ostatními lidmi. Je to vlastně takový chudák, který to má v životě opravdu těžké.

Proč to tak ale lidé mají?

Protože je to ve své podstatě velmi jednoduché, je to něco, co máme vyzkoušené, naučené. Dává nám to pocit jistoty. V této roli nejste za nic zodpovědní, nic není Vaše chyba. To ti ostatní jsou zlí, případně máte v životě smůlu (na chlapy/ ženský/ práci/ peníze…).

Často k sobě také v této roli přitáhnete tři typy lidí:

 • takzvané “pomahače”, což je další velmi zajímavá životní role, ale o té až jindy… Ti Vás politují, pofoukají Vám bolístky a snaží se Vás na té těžké cestě životem podpořit.
 • tyrany/ despoty/ psychopaty. Ti totiž vycítí svou příležitost – Vaši slabost a prostor pro vlastní seberealizaci. Vědí, že si necháte líbit více, než je zdrávo a nebudete příliš vzdorovat.
 • další oběti. Oběti se totiž často rády sdružují. Přeci jen na mottu “společné neštěstí je nám útěchou” něco bude.
 • To, co jsem popsala je extrémní případ, ale buďme upřímní. Každý jsme někdy někoho takového ve svém životě potkali, případně jsme si sami tuto roli v její odlehčené verzi “zahráli”. A možná, že ji čas od času stále hrajeme.

Jak z ní ale vystoupit? Jak ji definitivně odstranit ze svého repertoáru?

 1. Hlavním předpokladem je to, že budete změnu sami chtít. Pokud nenajdete dostatek vnitřní motivace, bude jakýkoliv pokus o změnu ve Vašem životě marný.
 2. Dalším krokem pak je přijetí osobní zodpovědnosti. Uvědomění si, že žijete svůj život a že vše, co se Vám v životě děje není náhoda, jsou to následky Vašich myšlenek. Myšlenky generují slova, ta tvoří činy, činy tvoří zvyky, zvyky tvoří Váš charakter a ten tvoří Váš osud…
  Pokud si tedy připustíte, že pouze Vy nesete zodpovědnost za svůj život a že je třeba začít změnou nastavení své mysli – přehozením výhybky z role oběti na roli tvůrce, jste na správné cestě!
 3. Začněte postupně s malými kroky. Pokud chcete změnu, je potřeba s ní začít. Hodně lidí má ve své hlavě vše promyšleno do detailu a naplánováno, ale dokud neudělají první krok, můžou analyzovat do nekonečna a to bez jakéhokoliv reálného efektu. Je potřeba sebrat odvahu a začít dělat věci jinak!
  Začněte třeba tím, že se ozvete, když se Vám něco nebude líbit (doma, v práci, v restauraci, v obchodě, v MHD…). Nenechte sebou vláčet! Dejte najevo, že tu jste a že máte názor, za kterým si stojíte. Sami uvidíte, jak se pak budete cítit!
 4. Nenechte se odradit neúspěchy. Role oběti bývá v naší mysli zakořeněná velmi hluboko a nedá se tedy předpokládat, že se jí zbavíme ze dne na den. Často se bude připomínat a ne vždy se Vám podaří se zachovat jako hrdina. Ale právě o tom to je. Čím více budete svou novou roli zkoušet, tím více si ji osvojíte. A nezapomeňte, i mistři se dostali tam, kde jsou poučením se ze svých chyb a především tím, že po každém pádu znovu vstali!

„Lidé mohou změnit svůj život změnou svých myšlenkových postojů.“

William Blake

Každý návyk se dá změnit!

Vydejte se tedy na cestu životem, který máte ve svých rukou, který si sami tvoříte. Staňte se hrdinou a to nejen pro sebe, ale i pro ostatní. To je konec-konců také jediný způsob jak pomoci ostatním obětem. Buďte jim příkladem, ukažte jim, že život lze prožít i jinak, lépe. Dle vlastních představ a být v něm opravdu šťastný.

A na závěr malý závazek!

Upište se sami sobě k následující smlouvě na “full time job” a vystavte si ji na viditelné místo. Tak, ať ji máte stále na očích a vyvarujete se naplnění rčení: sejde z očí, sejde z mysli.

Já ____________________, se zavazuji, že až do konce mých dní přijímám roli “Tvůrce mého života”.

Tato smlouva je závazná a nevypověditelná.

V ________________  dne ________________  

Podpis _______________________________