Zastavte se!

Také stále někam spěcháte, něco nestíháte, něco byste měli…? A jaký z toho máte pocit?

Nejen, že po takovýchto dnech často odpadneme, nestihneme vše, co jsme chtěli, nejsme efektivní, ale ještě navíc máme pocit, že nám celý den protekl mezi prsty… a když jde podobných dní více po sobě, můžeme vyčerpáním padnout až na dno se a setkat se i depresivními stavy.

„Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.“

Seneca

Je velmi důležité se umět zastavit a prožívat přítomný okamžik. Žít naplno “tady a teď”! Pokud si toto umění osvojíte a naučíte se plně vnímat své myšlenky, pocity a vše, co se kolem Vás děje, budete si svůj život více užívat. Budete celkově spokojenější. Možná se Vám i podaří  vyřešit problémy se spánkem, snížite hladinu stresu, předejdete různým psychosomatickým onemocnění, budete se lépe rozhodovat… A to už za to přeci stojí!

V následujícím textu Vás seznámím s metodami, které mám na sobě vyzkoušené a fungují mi. Různě je kombinuji a střídám, dle potřeby. Pomáhají mi si udržet vnitřní klid, nadhled a pohodu… Někdy jsou samozřejmě i všechny zmíněné metody krátké a nechám se situací unést. Ale i to je v pořádku:-) nikdo není dokonalý a je fajn to zkusit příště znovu a lépe…

9 tipů pro život v přítomnosti

Tip č. 1 – STUDENÁ SPRCHA

Velmi jednoduchá a geniální věc. Zakončete každou Vaši sprchu studenou vodou. Začněte pozvolna a klidně jen na krátkou chvilku. Díky studené vodě si naplno uvědomíte každou část těla, na kterou Vám dopadne byť jedna jediná kapka. Navíc si díky této aktivitě zásadně posílíte svoji vůli, odhodlání vystoupit ze svého komfortu a jako další bonus si zlepšíte i imunitu. A to už za to stojí!

Tip č. 2 – JÍDLO

Alespoň jedno jídlo denně jezte s plnou pozorností. Vypněte počítač, televizi, odložte telefon. Jezte sami a plně se soustřeďte na to, co jíte – na tvar, barvu, vůni, konzistenci, na každé sousto. Může se stát, že Vám oběd, který normálně sníte během 5 minut, zabere hodinu. Nebo třeba zjistíte, že jablko, které máte ke svačině, chutná s každým soustem jinak.

Tip č. 3 – CHŮZE NABOSO

Uznávám, že tento tip není vhodný pro zimní období, ale v létě ho jistě oceníte! Pokud si chcete opravdu pročistit hlavu, pak choďte venku naboso. Při chůzi se soustřeďte na každý krok a uvědomujte si každý pohyb, zem, po které chodíte, každý kamínek, trávu… Já takhle chodila od vlaku domů, když jsem jezdila z práce a byly to často nejhezčí a nejintenzivnější chvíle celého dne.

Tip č. 4 – MEDITACE

Meditace může mít hodně podob. Je jedno, kterou si zvolíte, ale je důležité, abyste meditovali pravidelně. Začněte třeba jen se soustředěním se v tichu na vlastní dech a odpočítáním dechů od 30 do 0… Nebo si pusťte meditační hudbu a celou jednu skladbu věnujte pozornost svému tělu. Je úplně jedno, že Vám myšlenky létají sem a tam. Důležité je, že si to uvědomíte a opět svou pozornost zaměříte na daný předmět (dech/ část těla/ počítání…).
Uvidíte, že s praxí Vám budou myšlenky utíkat méně a méně. Navíc se Vám klid v hlavě promítne i do běžného života, budete se lépe soustředit, rozhodovat, snáze si udržíte nadhled…

Tip č. 5 – BODY SCAN

Body scan  je v podstatě formou meditace. Postupně zaměřujte svou pozornost na jednotlivé části těla. Jednu po druhé uvolňujte. Je až překvapivé, jak si najednou uvědomíte, kde všude je ve Vašem těle napětí. Kromě odbourání fyzického napětí se mi tato metoda osvědčila i v okamžiku, kdy se mi nedaří usnout 🙂 . Zkuste a  uvidíte.

Tip č. 6 – DÉŠŤ / SNÍH

Už jste se někdy podívali na oblohu, když prší nebo sněží? Je úžasné sledovat jednotlivé kapky deště / sněhové vločky zespodu, jejich dráhu a vnímat, jak Vám dopadají na obličej.

Tip č. 7 – PROCHÁZKA

Jděte se jednoduše projít. Kamkoliv – do přírody, do města. Přepněte se do modu dítěte a jen vnímejte své okolí. Jakoby pro Vás bylo vše nové. Vyhraďte si alespoň jednu hodinu a jen vnímejte svět kolem sebe. Rozhlížejte se, přivoňte si ke květinám, pozorujte ptáky v letu, poslouchejte zvuky, které Vás obklopují, studujte architekturu domů/ strukturu kůry…

Tip č. 8 – EMOCE

Vnímejte své emoce. Zastavte se a vnímejte, co prožíváte a proč. Odlišujte vjemy (sluch/ chuť/ zrak/ čich/ hmat) od toho, jaké emoce ve Vás to, co se kolem děje vyvolává a co si o tom, nebo právě proto, myslíte. Je to skvělé cvičení, díky kterému můžete pochopit příčinu a následek svého chování a tím i více porozumět sám sobě.

Tip č. 9 – DÝCHÁNÍ DO ČTVERCE

Když toho máte moc, jste rozrušení, ve stresu, hlavou Vám víří tisíce myšlenek, je třeba se zklidnit! A právě pro tyto případy je ideální metoda dýchání do čtverce. Je dokázané, že rychlost myšlenek souvisí s rychlostí dechu. Pokud tedy chcete zklidnit svou mysl, začněte u dechu.
Představte si čtverec a na jednu dobu, která odpovídá délce jedné jeho strany, se nadechněte. Na stejně dlouhou dobu (tedy na druhou jeho stranu) dech zadržte. Na další stejně dlouhodu dobu (další stranu) vydechněte a na jeho poslední stranu (stejně dlouhou dobu) vydržte bez nadechnutí. Je to tedy: nádech – zádrž – výdech – zádrž. Toto celé opakujte dokola tak dlouho, dokud se neuvolníte a nezklidníte. Tato metoda  je vhodná také pro posílení koncentrace, např. před nepříjemným rozhovorem, prezentací na veřejnosti atd.

Je jen na Vás, které z metod vyzkoušíte. Věřím, že nejen, že nebudete litovat, ale hlavně budete mít pocit, že žijete naplno!