Úvaha o ZÁKLADNÍ DŮVĚŘE

V životě existují dle mého názoru dva hlavní motivy chování – strach a láska. Ano, je to otřepaná fráze. Už jsem ji slyšela tolikrát… ale opravdu mi to „doteklo“ až tento týden, kdy jsem měla chvilku pro sebe a pospojovalo se mi vícero informací.

A hned jsem vše aplikovala na sebe. Přiznám se, že stále bojuji s řízením…  také již otřepaná fráze, ale je to tak. Přitom řídím téměř každý týden a často ještě v té největší pražské špičce. Ale vždycky, než do auta nasednu, tuhne mi krev v žilách. Používám různé afirmace, někdy fungují, jindy méně… ale obrovskou úlevu jsem pocítila až teď, když jsem si konečně pojmenovala, čeho se vlastně bojím… Třeba toho, že selžu, že svým stylem jízdy někoho naštvu (už jsem si vyslechla i vytroubení a pasování na “krávu”), že se někde zaseknu, nerozjedu a tím budu ostatní omezovat/ obtěžovat. Žádná z mých obav vlastně nesouvisí s tím, že reálně nedojedu, ale s tím, abych někoho neobtěžovala/ neomezovala/ nenaštvala… 

A říkám si… jak by se mi asi řídilo s přesvědčením, že je vše v pohodě. Že když se něco “pokazí”, tak mi ostatní pomůžou, že všichni máme stejný cíl – dojet bezpečně na místo určení… kdybych “důvěřovala v systém”.

A jak by se mi asi žilo, kdybych takovéhle nastavení aplikovala ve všech oblastech života?

Jakmile v životě děláme cokoliv se strachem nebo ze strachu, je to utrpení.  Abychom se utrpení mohli zbavit, je třeba si pojmenovat jeho příčiny. Když je máme konkretizované,  můžeme s nimi pracovat a postupně obnovit nebo nově vybudovat základní pocit bezpečí a důvěry. Když se necítíme ohroženi, můžeme prožívat stabilitu, radost a plnohodnotný život!  

Základní pocit (ne)důvěry nás provází celým životem a dle něj se rozhodujeme a jednáme.  Přemýšleli jste někdy proč třeba děti lžou? Proč lidé podvádí? Proč existují pomluvy? Nejčastěji to bývá právě ze strachu – z trestu, nepřijetí, selhání, odmítnutí, vlastní nejistoty… 

A co si z téhle mé úvahy odnést? Žijte život v důvěře a lásce, ne ve strachu! Ne, není to klišé! Je to způsob, jak žít naplňující život!