Jak na změnu (nejen v novém roce…)

S Novým rokem je tu i čas „novoročních předsevzetí“. Dle internetu mezi „top five“ patří ta následující:

 1. Přestat kouřit
 2. Začít hubnout
 3. Více sportovat
 4. Zdravěji jíst a pít
 5. Naučit se cizí jazyk

A jaká předsevzetí si dáváte Vy? Podařilo se Vám jich už někdy dosáhnout?

Hlavní překážkou v naplnění předsevzetí, ale i dosažení jakékoliv změny v našem životě, bývá nedostatek vůle a také to, že cíle, které si klademe jsou příliš abstraktní.

Jak to ale udělat, abychom požadované změny opravdu dosáhli?

Doporučuji ctít následující pravidla. Netvrdím, že s nimi bude změna lehká, ale rozhodně bude reálná!!!

 1. Buďte konkrétní!
  Vnímáte rozdíl mezi těmito cíli?:
  – Zhubnout.
  – Každý týden shodit alespoň 0,5 kg.
  Pokud je Váš cíl konkrétní, stává se lépe uchopitelný a především motivující a alespoň vždy víte, jak si stojíte, jestli se Vám ho daří či nedaří plnit.
 2. Vizualizujte!
  Představte si, jaké to bude, až si svůj cíl splníte.  Jak přesně bude vypadat změna? Jak ji poznáte Vy a jak ji poznají ostatní? Jak se budete cítit? Tento pocit i celou vizi si snažte co nejčastěji vyvolávat.
 3. Mějte Váš cíl na paměti!
  Je dobré si svůj cíl neustále připomínat. Mít ho na očích. A to třeba v podobě „postitových“ nápisů nalepených na zrcadle, u počítače, na vstupních dveřích… Případně si ho spojte s nějakou konkrétní věcí, např. vždy když se podíváte na svůj telefon, uvědomíte si, že….
 4. Rozdělte si cíl na malé kroky!
  Víte jak se jí slon? Po kouscích!
  A stejně tak se plní i Vaše cíle. Krok po kroku. Malé úkoly jsou snadno uchopitelné a jejich splnění je zároveň motivující. Vytvořte si seznam s těmito kroky a postupně si je odškrtávejte.
 5. Nevzdávejte se!
  Je jasné, že ne vždy se Vám vše podaří. Řekla bych, že je to v lidské přirozenosti. Co je ale důležité, při nezdaru se nevzdávejte. Každý z nás občas „spadne“, ale jen ti úspěšní se znovu zvednou a jdou dál!
 6. Věřte si!
  Věřte, že to půjde! Jak řekl Henry Ford: „Ať si myslíte, že to dokážete, nebo nedokážete. Vždy máte pravdu.“
  Divili byste se, jak silný efekt má víra v úspěch!
 7. Odměňujte se!
  Je důležité se hýčkat a odměňovat. Ocenit své úsilí! I to je velmi silný motivační faktor! Když to neuděláte Vy, tak kdo? Jedná se o důležitý prvek pozitivní zpětné vazby. Klidně si i při dietě dopřejte nějaký ten dortík. Dieta přeci neznamená, že si až do konce života nedáte nic sladkého! Cíle si stanovujete, abyste byli spokojenější, ne abyste se trápili. A dělat si radost v životě a pochválit se za dobře odvedenou práci, je opravdu velmi důležité!
 8. Začněte hned!
  Nečekejte na ten pravý okamžik. Může se stát, že nepřijde nikdy! Co je důležité, je začít… a kdy jindy než TEĎ! Také je v podstatě jedno, co děláte, ale hlavně, že už k dosažení cíle něco děláte. Protože když už jste jednou začali, byla by přeci škoda toho nechat… a když půjdete krok po krůčku, brzy budou patrné první výsledky.

„Pokud budete se vším čekat, až nastane pravý okamžik, pravděpodobně nikdy nic neuděláte.“

Win Borden

Ať jsou tedy Vaše cíle a změny jakékoliv, věřím, že pokud budete respektovat uvedených osm kroků, bude cesta k nim mnohem snazší a spíše jich dosáhnete!

Držím Vám palce, ať jste na cestě k jejich dosažení úspěšní a pokud by ani uvedený návod nepomohl… ozvěte se, najdeme, kde je zakopaný pes!